fbpx

24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką.

„Bo kiedy świat wokół staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem za cenę życia, można ocalić innych.”

(…)Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia
i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”(…)

(…)Jednym z symboli niemieckich zbrodni, dokonanych w odwecie za ratowanie Żydów, jest tragiczny los Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 r. Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów. Umierają razem z tymi, których chcieli ocalić. Śmierć nie ma narodowości (…)

Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=aWJLqw4zpmo&t=59s

 

Tablice upamiętniające zapomnianych polskich bohaterów w naszej okolicy:

 

Limanowa (Oddział IPN w Krakowie)

Pomnik w formie głazu z tablicą upamiętniającą 12 Żydów i Polaka, Jana Semika, zamordowanych przez Niemców w pierwszych dniach września 1939 r. w Mordarce.

 

 

Popardowa (Oddział IPN w Krakowie)

Pomnik upamiętniający mieszkańców gmin Nawojowa i Kamionka Wielka: Agnieszkę Rumin i jej syna Jana, Ludwika Borka i Jakuba Tokarza oraz ukrywanych przez nich sześciu członków żydowskich rodzin Kauferów, Neugröschlów i Schreiberów.

Ośmioosobowa grupa spokrewnionych Kauferów, Neugröschlów i Schreiberów mieszkała
w Zawadzie oraz w Ptaszkowej. Zgłosili się najpierw do Ludwika Borka mieszkającego
w Mystkowie, który zgodził się ich potajemnie przyjąć. W przeprowadzce do Mystkowa pomagał Jakub Tokarz, mieszkaniec Ptaszkowej. Po pewnym czasie sześć osób przeniosło
się do domu Agnieszki Rumin. Wiosną 1944 r. uzbrojeni Niemcy rozstrzelali ukrywających się Żydów, a udzielających im pomocy Polaków aresztowano.

Agnieszka Rumin została zamordowana 24 marca 1944 r., a 6 dni później został stracony również jej najstarszy syn, Jan.

10 kwietnia 1944 został rozstrzelany Ludwik Bokerk, a 3 maja na karę śmierci skazano również Jakuba Tokarza.

 

 

Źródło: IPN https://ipn.gov.pl/pl